- UA
- EN
Вступ
Цей посібник демонструє види продуктів і порції, що можуть задовольнити харчові потреби дітей-веганів у віці від 6 місяців до 5 років у Великобританії.
Чому ми створили цей посібник?
Викладена нижче інформація унаочнює, як можна задовольнити харчові потреби дітей-веганів віком до 4 років включно, зокрема завдяки правильному вживанню харчових добавок. Малюкам і маленьким дітям потрібно більше енергії (калорій) для росту й активності, а також більше поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів), щоб бути здоровими й активними, боротися з інфекціями й розвиватися. Експерти підрахували кількість енергії й окремих поживних речовин, потрібних малюкам і дітям різних вікових груп. Ці показники є визначеними дієтичними нормами (“dietary reference values”). Цей посібник демонструє, як таких норм можна дотримуватись на практиці для дітей віком 1-4 роки, і розповідає про види їжі та її кількість, яку можна пропонувати дітям-веганам в ранньому віці.
Чи може веганське харчування задовольнити харчові потреби малюків і дітей?
У розвинутих країнах, таких як Великобританія, де доступно більше різноманіття продуктів для забезпечення повноцінного харчування, малюки й діти цілком можуть отримати все необхідне з рослинного раціону. Але варто приділити увагу плануванню. Деякі необхідні поживні речовини здебільшого містяться у тваринній їжі, тому веганам треба переконатися, що вони вживають достатню кількість тих рослинних продуктів, що містять ці речовини, або ж вибирати збагачену ними їжу чи добавки. Ми надаємо інформацію про такі продукти далі.
Хоча наразі у Великобританії немає чіткої офіційної позиції щодо веганського харчування для малюків і дітей, на сайті Національної служби охорони здоров’я (NHS Choices) радять:
“Якщо ви ваша дитина росте на веганському харчуванні, ви маєте переконатися, що вона отримує різноманіття продуктів для забезпечення енергією й вітамінами, необхідними для росту.”
В інших країнах чіткіші позиції. Наприклад, Академія харчування й дієтології й Американська академія періатрії стверджують:
“Добре сплановані вегетаріанські та веганські моделі харчування є здоровими для малюків і маленьких дітей.”
Тож можна спокійно давати малюкам і дітям веганську їжу за умови дотримання всіх харчових потреб. Батькам і опікунам варто радитися з медфахівцями, особливо в разі вживання харчових добавок і вітамінних драже, щоб упевнитися в правильності підібраного дозування. Також можна отримати консультації від Веганської спільноти (The Vegan Society). Інформацію про те, як отримати додаткову підтримку, можна знайти в розділі Джерела.
Діти, що не споживають молочних продуктів і яєць
Деякі діти потребують дієти, що виключає молочні продукти або яйця, через алергію на певний тваринний білок, непереносність лактози чи вроджене порушення метаболізму. Веганська їжа підходить усім, але рецепти в цьому посібнику створені спеціально для малюків і дітей, що не споживають молочних продуктів чи яєць або ж утримується від певних продуктів з релігійних чи культурних переконань. У дитячому колективі, де хтось дотримується особливого харчування, приготування веганської їжі дозволяє усім почуватись однаково.
Що включає цей посібник?
У цьому посібнику є:
короткий виклад основних принципів правильного харчування для малюків і дітей-веганів віком від 1 до 4 років
деякі приклади страв та їжі, яку їдять руками ("пальчикова їжа"), для демонстрації, як задовольнити харчові потреби малюків-веганів
приклади сніданків, перекусів, несолодких страв і десертів для дітей віком 1-4 роки з рецептами і фотографіями, а також з додатковою корисно. інформацією для всіх, хто виховує дітей-веганів віком до 5 років.
Для кого ця інформація?
Цей посібник був розроблений для всіх, хто прагне повноцінно годувати малюків і дітей віком 1-4 роки. Тобто це акушерки, медпрацівники, вихователі, працівники сімейних і дитячих центрів, медсестри, дієтологи, зареєстровані фахівці з харчування, колективи працівників системи охорони здоров’я, працівники сфери громадського харчування, лікарі загальної практики й педіатри, а також батьки й родини.
Як організований цей матеріал?
Посібник містить такі розділи:
Розділ Перші 6 місяців життя − рекомендації щодо грудного вигодовування, а також пояснення, чому це найкращий варіант годування малюків.
Розділ Правильне харчування для дітей-веганів віком від 6 місяців пропонує варіанти для включення в раціон дитини продуктів окрім грудного молока чи дитячої суміші. В розділі представлені варіанти першої їжі: овочі, крохмалевмісні й білкові продукти, фрукти, а також типи їжі, що їсться руками ("пальчикова їжа").
Розділи Правильне харчування для дітей-веганів віком 7-9 місяців і 10-12 місяців містять рецепти, а також фотографії та приклади сніданків, несолодких страв і десертів.
Розділ Правильне харчування для веганів віком від 1 до 4 років − ідеї, як спонукати дітей правильно харчуватись; варіанти сніданків, закусок, несолодких страв і десертів для дітей віком 1-4 роки з рецептами і фотографіями.
Розділ Додаткова інформація включає:
Інформацію про енергетичні й харчові потреби дітей віком 1-4 роки
Рекомендації щодо харчування
Надійні джерела вітамінів і мінералів
Розділ Джерела з ресурсами для отримання додаткової інформації
Хто такі вегани?
Веганами зазвичай називають тих, хто вживає тільки рослинну їжу. Вегани не їдять м’ясо, рибу й інші продукти, отримані безпосередньо шляхом убивства тварин або від сільськогосподарської діяльності, що спричиняє необов’язкову смерть тварин чи їхні страждання. Вегани не вживають молочних продуктів, таких як коров’яче молоко (чи молоко інших тварин), сир, йогурт; не вживають яєць чи продуктів, що їх містять у складі; а також продуктів, що містять мед, желатин, тваринні жири, чи продуктів, збагачені вітамінами, отриманими з тварин (наприклад, вітамін D, який додають у деякі продукти чи напої, зазвичай отримується із ланоліну овечої шерсті).
Хтось стає веганом з етичних чи екологічних міркувань, а хтось обирає веганське харчування заради свого здоров’я. Деякі люди можуть бути веганами з культурних чи релігійних причин, а також можуть мати інші критерії для уникання певної їжі. Наприклад, растафаріанці є веганами, але багато з них не вживають і обробленої й консервованої їжі. Люди, що обирають веганський раціон, можуть уникати різних страв і напоїв, тому вкрай важливо завжди цікавитися в сімей, що вони їдять і від чого відмовляються.
У цьому посібнику ми визначаємо веганів як людей, що не вживають продуктів тваринного походження (зокрема мед), а також уникають продуктів, що містять будь-які добавки чи компоненти, пов’язані з тваринництвом.
Introduction
This resource shows the sorts of foods, and amounts of foods, that can help meet the nutritional needs of vegan infants and children aged from 6 months up to 5 years in the UK.
Why have we produced this resource?
Can a vegan diet meet the nutritional needs of infants and children?
Children who avoid dairy foods or eggs
What does this resource contain?
- a summary of the key principles of eating well for vegan infants and 1-4 year olds
- some example meals and finger foods to show how the nutritional needs of vegan infants can be met
- example breakfasts, snacks, savoury meals and desserts for 1-4 year olds, with recipes for the dishes shown in the photos, and additional useful information for anyone supporting vegan under-5s.
Who is it for?
How are the materials organised?
- Energy and nutrient requirements for 1-4 year olds
- Food-based guidance
- Good sources of vitamins and minerals, and
- a Resources section with sources of further information.